Sportujte s efektem!

15. března 2008 v 14:58 |  Tipy,triky

Sportujte s efektem!

Nenechte se odradit!
Trápíte tělo sportem a pořád nic? Ručička váhy se ani nehne? Možná je NĚCO špatně. Nabízíme pár tipů, co by to tak mohlo být.
Konečně jste překonali sami sebe, sebrali poslední zbytky pevné vůle a ve snaze zhubnout se donutili k nějakému pohybu. Jenže týdny plynou a nevi­díte na sobě žádné výsledky… To člověka pochopitelně odradí a vnukne mu poťouchlou myšlenku, že by to vyšlo nastejno, kdyby si místo lítání v teniskách po parku hověl v klidu na gauči.
Nenechte se odradit! Vybrali jsme několik nejoblíbenějších sportů, do kterých se vrháme s nadějí, že shodíme nějaké to přebytečné kilo. A zapomínáme, že i na hubnutí musíme 'jít vědec­ky'. Chyby, kterých se z nevědomosti dopouštíme, opravdu pokles váhy nedovolí. Tak se jich vyvarujte...

Při běhu

Stejně jako při ostatních aerobních sportech platí - chcete-li zhubnout, nesmíte vyhnat svou tepovou frekvenci na maximum. Ale při běhání hrozí ještě jedno nebezpečí - stereotyp. Podle odborníků běžec na notoricky prokroužené trati postupně ztratí až patnáct procent výkonu, který by podal v neznámém terénu.
Proto nepodléhejte vlastní poho­dlnosti a jednou za čas trasu změňte. Nic vás nenapadá nebo jsou vaše možnosti omezené? Zkuste alespoň svou obvyklou cestu proběh­nout obráceně. Budete se divit­, jaký efekt se dostaví.

V posilovně

Nejčastější chybou návštěvníků fitcenter je bezradnost. Pohybovat se pouze namátkově od stroje ke stroji je z hlediska zhubnutí neefektivní. Nijak se nerozpakujte a rozhlédněte se po instruktorovi. Naprosto jasně mu vyložte svůj plán - dokáže vám sesta­vit program přesně na tělo, ať už chcete shodit kilogramy, vyrýsovat některé partie nebo obojí dohromady.
Mějte však na paměti, že každý trénink směřující k úbytku váhy bude začínat 'nastartováním' spalování - nejméně čtvrthodinkou na rotopedu nebo běžeckém pásu. "Klientům, kteří proti tomu protestují, rovnou říkám­, že budou hubnout jen stěží," upozorňuje třiadvacetiletý osobní trenér Ladislav Šulc.

V sedle

Možná vás to zaskočí, ale jízda na koni zaujímá v žebříčku nejefektivnějších sportů na zhubnutí úplně první příčku. Kdo nikdy neslézal ze sedla po dvou hodinách intenzivního tréninku na jízdárně, neuvěří.
Ostatní ano. A v tom je právě­ jádro pudla. Trénink musí být odborně řízený. "Pokud se budete jen tak vozit pro radost, získáte samozřejmě další bonusy, jako relax a dobrý pocit, ale nezhubnete," tvrdí majitel jezdecké školy a přední trenér tzv. anglické školy ježdění Petr Půlpán.
Souhlasí s ním i trenér wester­nového stylu a závodník Tomáš Pešek. "Já dávám samozřejmě přednost westernovému stylu, ale u anglické školy to platí určitě taky - kdo jezdí pořádně, zatraceně se u toho zapotí."

V bazénu

Obecně se traduje, že plavání spíše formuje postavu, než že by při něm docházelo ke spalování tuků. To je velká mýlka, jde o pohyb, a tak samozřejmě likvidujete tukové zásoby (velmi účinný je napří­klad oblíbený aquaaerobic). Má to však jednu naprosto zásadní podmínku - musíte plavat v dosta­tečně teplé vodě.
Vědci zjisti­li, že jakmile má teplota bazénu pod pěta­dvacet stupňů, organismus vyhod­notí prostře­dí jako příliš chladné a odbou­rávání tuků význam­ně zpoma­lí. "Proto já nikdy nezhubnu pod určitou hranici," podot­kla nedáv­no přemožitelka kanálu La Manche, dálková plavkyně Yvetta Hlaváčová.
"Moje tělo rea­guje na chladné prostředí, ve kterém se pohy­buje, podržením alespoň základ­ní tukové zásoby." Sečteno a podtrženo, velmi se vypla­tí najít více ohřátý bazén a trénovat v něm. Také násled­ná návštěva páry nebo­ sauny dokáže hubnoucí procesy účinně prodloužit. Nesmíte však zapomínat na pitný režim.

Na svahu

Je známým faktem, že na běžeckých lyžích získáte vytouženou linii mnohem spíš než na sjezdových. Běžkování, stejně jako jízda na ledních i in-line bruslích, patří mezi aerob­ní sporty, které­ účinkují jako spalovna. Ale i když horujete pro rychlá prkna na zasněžených sjezdovkách, nemusíte házet flintu do žita.
Hlavním problémem, proč vyzna­vači sjezdového lyžování nesha­zují kilogramy, jsou trochu překvapivě prostoje. Organismus, nakrásně nastartovaný náročností jízdy, pokaždé vychladne při čekání na vlek nebo na sedačkové lanovce.
Vybírejte si taková střediska, kde nejsou fronty příliš dlouhé, nepohrdněte bruslením na rovinkách nebo 'přibližovacích' kopečkách, protřepávejte drobnými pohyby alespoň stehenní svaly, které jsou velké a energie v nich je spousta. Klidně udělejte i pár dřepů, zkrátka postarejte se o to, aby tělo nevychladlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama