Jste to, co jíte aneb Pravidla dlabání

15. března 2008 v 16:13 |  Tipy,triky
Jezte pětkrát denně malé porce, hodně zeleniny a budete v pohodě!
Jezte pětkrát denně malé porce, hodně zeleniny a budete v pohodě!
Rajče, okurka, hlávkový salát, cibule - co by to ještě chtělo? Zkuste svůj salát doladit těmito přísadami. Napumpují do vás energii a ještě si pochutnáte!


* Vlašské ořechy
Hned po rybách jsou nejlepším zdrojem mastných kyselin omega 3. Díky protizánětlivým účinkům také pomáhají zaplašit vyrážky a ekzémy.

* Vejce
Dodají vám bílkoviny a všechny aminokyseliny, které tělo potřebuje. Navíc s nimi do sebe nasoukáte i vitaminy A a B.

* Zelené fazolky
Vyzdobíte-li salát zelenými lusky, nakrmíte svou kostru vápníkem, nezbytným bojovníkem proti osteoporóze, a také spoustou vlákniny.

* Hořčičná semínka
Lehce je opražte a posypejte jimi svůj zeleninový výtvor. Dostane pikantní chuť a potěšíte i svůj zažívací trakt, který se prokrví a zrychlí trávení a látkovou výměnu.

* Chřest
Nejenže skvěle chutná, ale jeho chroupáním získáte látky, které detoxikují játra a ledviny. Skvělý lék po bujarém večírku!

* Hrušky
Baňaté plody v sobě skrývají plno pektinu, který je vyhlášeným ničitelem "špatného" cholesterolu.

Jste to, kdy jíte

Hlavu vám okupuje spousta pravidel, kdy a jak často byste měla jíst. Vážně fungují?

Po páté hodině už nic nejíst! Dávat si šestkrát denně malou porci! Vydatně se nasnídat! Určitě byste vyjmenovala plno dalších provařených pouček o správném načasování krmení. Fungují, nebo lžou? Některé vám opravdu zařídí figuru jak ze soustruhu, jiné leda tak zkažené zažívání. Prozradíme vám o nich pravdu:

1. Nacpěte se mezi čtvrtou odpoledne a sedmou večer
Jak má zabírat: Vědci z USA zjistili, že právě v tuto dobu nejrychleji spalujete. Jde prý o dědictví po předcích z pravěku, kteří se vpodvečer vraceli z lovu a pořádně se naládovali.
Funguje to? Ne. Když se jednou denně přejíte, zatěžujete játra, riskujete bolesti hlavy a potíže se soustředěním.

2. Jezte často a malé porce
Jak má zabírat: Spousta dietologů doporučuje, abyste zapomněla na tradiční snídani, oběd a večeři. Místo těchto tří velkých jídel zdlábněte pět menších porcí.
Funguje to? Skvěle! Když se krmíte často, zrychlíte si metabolismus. Nic nezkazíte, pokud si v pauzách ještě navíc zobnete pár nesolených ořechů.

3. Dejte si až oběd
Jak má zabírat: Kate Mossová jednou prohlásila, že když potřebuje zhubnout, prostě ráno nezačne jíst. Až odpoledne si naservíruje první porci. I někteří odborníci prosazují názor, že snídaně se přeceňuje a stačí ji nahradit sklenicí vody s citronem.
Funguje to? Vůbec ne. Snídaně vám nastartuje spalování, takže když si ráno pořádně dopřejete, po celý den likvidujete kalorie rychleji. Jestliže vám kručí v břiše, metabolismus přejde na pomalý chod. A až se tělo konečně dočká přísunu pochutin, pro jistotu si uloží tuk.

4. Po páté večer žádné sacharidy
Jak má zabírat: Když si večer dáte jenom zeleninu nebo maso, budete
se cítit sytá a nepřiberete.
Funguje to? Není to dobrý nápad. Jestliže úplně vynecháte večeři anebo si dáte jenom maso a zeleninu, nejspíš se ráno probudíte unavená. Tělo totiž sacharidy potřebuje, aby mohlo ve spánku obnovovat svalovou hmotu. Raději si zobněte k masu třeba trochu basmati rýže.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama